VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

Yasaklı Sitelere Giriş

Sanal Özel Ağ olarak türkçeye çevrilen (virtual private network) VPN ülkemizde bir çok insanında adını bildiği popüler olan VPN kelimesi internet ortamında yasaklanan sitelere girmek için kullanılan bir ağdır. VPN sizin fiziksel olarak olmadığınız bir konumda sanal olarak internete bağlı olmanızı gösteren bir yazılımdır. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi sizin farklı bir mekandan engellenmiş olan siteye girmeniz mümkün kılınıyor. Kolay bir kullanımı ile sizin özel olarak DNS ayarları yapmanıza gerek kalmıyor.

Sanal özel ağ veya VPN, Internet kullanırken gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumanın bir yöntemidir.

Normalde, Internet ‘e bağlandığınızda, hangi hizmet Bu bağlantı hangi sitelerde ziyaret ettiğinizi görmek mümkün olacak ve-Web sitesi https kullanmıyorsanız-ne yaptığınızı. Bu, Internet aktivitesinin geniş bant sağlayıcınız, mobil taşıyıcı veya WiFi hotspot hizmeti tarafından kaydedilebilir ve günlüğe kaydedileceği anlamına gelir. Aynı hackerlar için ortak bir yol giriş kimlik bilgilerini çalmak için bir WiFi hotspot, sahte herkes doğrudur.

Erken 2017, hem Senato ve ev FCC tarafından oluşturulan gizlilik kuralları, ISS ‘ler Internet tarama geçmişi ve reklamverenler için konum verileri satmak için izin. Hükümet aynı zamanda net tarafsızlık kuralları, etkili bir iki-hızlı Internet oluşturmak için aynı yapmayı planlıyor-bir şey mobil taşıyıcılar zaten yapmak.

Ek bir sorun bazı şirketlerin coğrafi konumunuza göre içeriğe erişimi sınırlayabilir. Eğer seyahat ederken Netflix favori TV şovları izlemek mümkün olmayabilir, örneğin.

Bir VPN, bir ISS veya taşıyıcı hangi siteleri ziyaret ettiğinizi veya orada ne yaptığınızı görmek için imkansız hale getirir gibi tüm üç sorunu çözer. Doğrudan bir Web sitesine veya başka bir internet hizmetine bağlanmak yerine, hedefinize şifreli bir ‘ Tünel ‘ oluşturan bir VPN sunucusuna bağlanın. Herhangi bir ara Şirket, VPN hizmetine bağlanmanızı olduğunu görebiliyor olabilir.

Neden VPN kullanılmalı?

proxy site VPN

Bilindiği gibi yeni yasal düzenlemeler ile ülkemizde Telefondan Bilgisayara bütün internet trafiği takip edilmektedir. Takip edilen bu bilgiler günlük olarak BTK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ya rapor edilmektedir. Hal böyle iken sizinde kendinizi ne kadar özgür hissediğiniz malumdur. Bütün bu takiplerden kurtulmak için kendinizi sanal bir ağın içine atmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Özellikle intenertte kimsenin sizin hakkınızda bilmemesini istediğiniz içerikleri ziyaret ettiğinizde.

Ülkemizde internetin kullanımı maalesef tanımı ile alakalı değildir. Bu büyük ağda bile insanlarımızın her hareketi takip edilmeye çalışılmaktadır. Sizde

Bilgisayarınıza bir VPN yükleyerek kendinizi sanallaştıra bilirsiniz.

VPN ücretli veya ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Sizin için tavsiyemiz ücretli bir VPN alıp keyfinize bakmanızdır. Ayda 15- 20TL civarında makul bir ücret ödeyerek bu programlara sahip olabilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz neden para vereyim. Para vermenizde gerek yok. Kendi sitemiz Ktunnel gibi bilindik proxy sitesi olarak sizlere hizmetveriyor. Bu Siteyi kullanmak için bir ödeme yapmanıza gerekte yok. Ekstra bir program yüklemenizede gerek yok. Sitemiz tamamen web tarayıcısı üzerinden çalışmakta ve sizin girmek

istediğiniz sitelere VPN gibi bağlanmaktadır.

Türkiye’de engelleri aşmanız için kullanılan ücretiz bir web sitesi. Hızlı ve SSL sertifikası ile güvenliğiniz bir kademe daha üst seviye ye çıkarılmaktadır.

VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir